Informacje o kamieniach

Do tworzenia „Niepowtarzalnej” biżuterii, używam naturalnych kamieni i minerałów, które wybieram z wielką starannością u sprawdzonych dostawców, specjalizujących się w poszukiwaniu owych surowców, a także w produkcji kaboszonów i szlifierstwie.

Kamienie szlachetne i ozdobne (minerały, skały i substancje organiczne – powstałe naturalnie, bez udziału człowieka) są znane człowiekowi od zarania dziejów. Nieustannie wzbudzają zainteresowanie i zachwyt swym pięknem oraz wyjątkowymi właściwościami. Początkowo były stosowane w celach rytualnych, leczniczych i zdobniczych. Stanowiły symbol siły, władzy i bogactwa. Często historie ich odnalezienia są pełne fantastycznych przygód i legend. W czasach antycznych noszono je jako talizmany, ceniono za właściwości uzdrawiające i doszukiwano się cech magicznych. Te wartości przypisywane kamieniom szlachetnym zawdzięczają w dużym stopniu swojemu pięknu, rzadkości, barwie i wrażeniu jakie wywołują. Wiele z tych legend i wierzeń przetrwało do dziś i zakorzenione są w ezoteryce i astrologii.

Pragnę zaprezentować Państwu krótkie opisy kamieni, jakie znajdują się w moich wyrobach. Znajdą Państwo w nich informacje na temat pochodzenia, ciekawostki i przypisywane właściwości. Serdecznie zapraszam :-)

Na podstawie książek:
1) C. Oldershaw „Ilustrowany atlas klejnotów i kamieni szlachetnych” przeł. J. Kowalczyk, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2008
2) J. Żaba, I. V. Żaba „120 najpiękniejszych minerałów i skał – Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych” Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2016
3) H. Raven „Uzdrawiająca moc kryształów.” przeł. M. Jung, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Warszawa 2017
4) E. L. Knowles „Potęga kamieni. Odkryj moc kamieni szlachetnych, poczuj naturalną energię, odmień swoje życie.” przeł. A. Tomczyk, Wydawnictwo Znak Literanova, 2018

Ametyst

Ametyst

Opis: Wielobarwny, półszlachetny minerał, najstarszy znany człowiekowi. Jego nazwa pochodzi od rzeki Achates (obecnie Dirillo) na Sycylii, gdzie został odkryty. Występuje jednak w licznych miejscach na całym świecie, również w Polsce. Już w starożytnym Egipcie był używany do produkcji amuletów, naczyń obrzędowych i przedmiotów ozdobnych. Kamień ten był wyjątkowo ceniony w średniowieczu. Obecnie, ze względu na swoją twardość, wielość barw i ich finezyjność, często jest używany do produkcji biżuterii. Agaty mogą być sztucznie barwione – najchętniej w tym celu wykorzystuje się Agat Brazylijski, który charakteryzuje się większą porowatością niż inne agaty i posiada domieszkę opalu. Agaty występują w wielu odmianach (np. agat pejzażowy, mszysty, ognisty).

Właściwości: Agat jest kamieniem równowagi – fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Działa uspokajająco, dodaje pewności siebie oraz poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne, co przydaje się do rozwiązywania problemów. Wierzono również, że kamień ten ulecza gniew i żal, dając w to miejsce odwagę do zaczynania czegoś od nowa.

Astrologia: Byk, Rak. Dedykowany również dla: Lew, Panna, Strzelec.

Agat

Ametyst

Opis: Odmiana kwarcu, która zasłynęła dzięki swej pięknej fioletowej barwie, uzyskanej przez domieszkę żelaza. W starożytnej Grecji wierzono, że to zabarwienie pochodzi od łez Dionizosa – boga wina i zabawy. Ametysty są cenione od dawna (zwłaszcza te ciemno zabarwione) i włączone do królewskich kolekcji od starożytnego Egiptu po współczesne brytyjskie klejnoty koronne. Nazwa tego minerału pochodzi od greckiego słowa „amethustos”, co oznacza „trzeźwy”. Wierzono bowiem, że kamienie te uchronią swojego właściciela przed upiciem się, dlatego też ozdabiano nimi puchary. Ważne jest, że barwa ametystu jest nietrwała i może blaknąć po długiej ekspozycji na silne promienie słoneczne.

Właściwości: Ametyst należy do minerałów od wieków już stosowanych w medycynie ludowej. Rozładowuje napięcia, sprzyja jasnemu myśleniu, przezwycięża smutki oraz działa antydepresyjnie i kojąco. Położony pod poduszką ma zapewnić spokojny sen, wolny od nocnych koszmarów. W starożytności wierzono, że chroni przed upiciem się oraz przed dolegliwościami po spożyciu alkoholu. Wierzono również, że pomaga w migrenach i bólach głowy. Przynosi jasność umysłu, wspomaga i przyspiesza proces myślowy.

Astrologia: Baran, Panna, Skorpion, Strzelec, Ryby.

Awenturyn

Awenturyn

Opis: Inaczej kwarc awenturynowy, jest minerałem rzadkim z gromady krzemianów. Występuje głównie w kolorze zielonym (dzięki zawartości chromu), ale spotyka się także barwę czerwoną i brunatną (domieszka hematytu). Nazwa prawdopodobnie pochodzi od włoskiego słowa „aventura”, co oznacza „mienić się”. Każdy okaz charakteryzuje się migotliwym efektem świetlnym, przypominającym iskrzenie (tzw awenturyzacja). Szczególnym uznaniem cieszył się w starożytnych Chinach.

Właściwości: Awenturyn zielony nazywany jest często „kamieniem szczęścia” – wierzono, że przynosi szczęście osobie, która go nosi. Polecany dla ludzi biznesu, gdyż stymuluje kreatywność, zdolności zarządzania oraz szybsze podejmowanie decyzji. Jest również symbolem cierpliwości, spokoju i wewnętrznej równowagi. Sprowadza spokojny, regenerujący sen, który rozładowuje stres i oddala negatywne emocje.

Astrologia: Byk, Rak, Strzelec.

Bursztyn

Bursztyn

Opis: Nie jest minerałem lecz substancją organiczną – skamieniałą żywicą drzew iglastych, rzadziej liściastych. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „bernstein”, co oznacza „kamień, który się pali”, a także od fenickiego „jainitar” – „żywica morska”. Występuje głównie w kolorze od jasnożółtej po brunatny, ale spotyka się także mlecznobiałe, czerwone, zielonkawe, niebieskie i czarne. Występują okazy z inkluzjami (uwięzione drobne owady, kwiaty czy pióra), co znacznie podnosi wartość takiego kamienia. Należy pamiętać, że bursztyn jest bardzo delikatny, wrażliwy na wysokie temperatury i chemię.

Właściwości: Symbolizuje energię życia oraz światło prowadzące do szczęścia. Już od tysiącleci stosowany jest jako talizman oraz jako kamień o właściwościach leczniczych. Ma on aktywizujący i oczyszczający wpływ na cały organizm, dlatego też jest stosowany do produkcji nalewek i kosmetyków pielęgnacyjnych.

Astrologia: Bliźnięta, Panna.

Czaroit

Czaroit

Opis: To bardzo rzadki minerał z gromady krzemianów. Jego nazwa pochodzi od rzeki Czara na Syberii, gdzie został odkryty w latach 80 XX wieku. Jest to jedyne na świecie miejsce jego wydobywania. Występuje głównie w barwie fioletowo-liliowej w różnych odcieniach, rzadziej bywa białoszary, złotawy czy brunatny. Przeważnie obecne są też nieregularne, barwne plamy. Ma duże znaczenie naukowe, a także jest bardzo atrakcyjnym, poszukiwanym i wysoko cenionym kamieniem kolekcjonerskim, ozdobnym i jubilerskim. Stanowi też doskonały materiał rzeźbiarski.

Właściwości: Wierzy się, że czaroit wnosi spokój w nasze życie, pomaga dostosować się do nowych, niepokojących okoliczności i przezwyciężyć strach. Wspomaga intuicję, medytację i relaksację. Wnosi ład i harmonię.

Astrologia: Strzelec, Ryby.

Drewno skamieniałe

Drewno skamieniałe

Opis: To rzadki minerał z grupy krzemionki: głównie opal, chalcedon, niekiedy kwarc, często zawiera też niewielkie ilości hematytu. Powstaje przeważnie w wyniku skwarcowania lub zopalizowania pni oraz gałęzi drzew, których tkanki zostają zastąpione przez minerały. Zazwyczaj wykazuje dobrze zachowaną pierwotną strukturę drewna w postaci różnobarwnych pierścieni będących śladami wcześniejszych słojów. Często bywa wielokolorowe, o szklistym połysku. Stanowi bardzo atrakcyjny, poszukiwany kamień kolekcjonerski. Stosowany do wytwarzania ozdób, biżuterii oraz jako materiał rzeźbiarski.

Właściwości: Stosowany przez szamanów i wróżbiarzy – wierzono, że minerał ten łączy się z duchami przodków, dodaje mądrości, pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji oraz chroni przed złem.

Astrologia: Baran, Bliźnięta, Rak, Lew, Strzelec, Koziorożec, Ryby.

Eudialit

Eudialit

Opis: Rzadki minerał zaliczany do grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od greckich słów „eu” i „dialitos”, co tłumaczy się na „dobrze rozkładalny”, nawiązuje to do łatwości rozpuszczania tego minerału w kwasach. Występuje najczęściej w barwie różowej, fioletowej, czerwonej, brunatnej i złotej, o szklistym połysku i nazywany jest także krwią północy. Występuje głównie na Półwyspie Kolskim w Rosji. Jest bardzo kruchy.

Właściwości: W ezoteryce eudialit jest kamieniem mocy, napełnia życiową energią, leczy z myśli depresyjnych oraz niezadowolenia z siebie i z niskiej samooceny. Pomaga usuwać negatywne emocje, wprowadza do życia harmonię. Aktywuje zbiegi okoliczności i sprzyjające warunki, aby robić i to, co musimy ale również to, o czym marzymy skrycie.

Fluoryt

Fluoryt

Opis: Nazwa tego minerału pochodzi od łacińskiego słowa „fluere”, co oznacza „płynąć” i nawiązuje do niskiej temperatury topnienia. Pod względem chemicznym jest fluorkiem wapnia. Jego kryształy pod wpływem promieni nadfioletowych wykazują dużą zdolność do świecenia w intensywnie niebieskim kolorze – zjawisko to, właśnie od fluorytu, nazwano fluorescencją. W gospodarce jest wykorzystywany jako topnik w hutach stali i przemyśle chemicznym, głównie do wytwarzania związków fluoru oraz specjalistycznego sprzętu optycznego. Fluoryt charakteryzuje się wyjątkowo dużą zmiennością zabarwienia – często jako naprzemianległe, nieregularne smugi w barwach fioletowej, niebieskiej, purpurowej, żółtej i białej. Kolorowe odmiany tego minerału już od dawna były bardzo cenione jako kamienie ozdobne, z których wytwarzano naczynia, rzeźby i biżuterię.

Właściwości: Przypisywano mu działanie wspomagające pracę mózgu i procesów myślowych, podwyższenie zdolności przyswajania nowych informacji, pogłębienie koncentracji i skuteczniejszą analizę faktów – dlatego też nazywano go „kamieniem geniuszy”. Wierzono, że wycisza gniew i złość, wprowadza harmonię i porządek do otoczenia, a także rozbudza intuicję i przeczucia, za którymi warto podążać.

Astrologia: Wodnik, Ryby, Byk, Strzelec.

Hematyt

Hematyt

Opis: To ruda żelaza z ciemno czerwonymi rysami, po sproszkowaniu otrzymuje się czerwony barwnik – stąd też jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „haema” oznaczającego „krew”. Wierzono, że potrafi tamować krwotoki. Nazywany również kamieniem wojowników. Szczególna odmiana hematytu, która tworzy ciemnoszare lub czarne kryształy o metalicznym połysku nazywana jest błyszczem żelaza i używana była przez Azteków jako lustro.

Właściwości: Od starożytności wierzono, że pozytywnie wpływa na wszystko co wiąże się z krwią: jej wytwarzanie, tamowanie krwawień, menstruację, ułatwianie wchłaniania żelaza, regulacja nadciśnienia oraz zapobieganie nadmiernym skurczom mięśni i przyspieszonemu pulsowi.

Astrologia: Baran, Skorpion.

Howlit

Howlit

Opis: Rzadki minerał z grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od nazwiska kanadyjskiego chemika i mineraloga Henrego Howa, który jako pierwszy opisał i określił skład chemiczny tego minerału. Występuje w białej barwie, poprzecinany ciemnymi żyłkami. Często barwiony dla imitacji innych kamieni, najczęściej turkusu – zwany jest wtedy turkmenitem.

Właściwości: Wierzy się, że howlit uspokaja umysł i pochłania złą energię. Pomaga zasnąć, strzeże spokojnego snu, a także wspomaga koncentrację i pamięć.

Astrologia: Byk, Bliźnięta, Strzelec.

Jadeit

Jadeit

Opis: Zaliczany do minerałów rzadkich, występuje głównie w barwie zielonej oraz białej, lawendowej i czerwonej. Powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia, co powoduje silne „sprasowanie” kryształów. Dzięki temu kamień ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dlatego też był wykorzystywany do produkcji broni, narzędzi i ozdób. Swą nazwę zawdzięcza hiszpańskiemu określeniu „piedra de ijada”, co tłumaczy się na „kamień lędźwiowy, biodrowy, nerkowy”. Uważano, że chroni przed dolegliwościami ze strony nerek i bioder. Ceniony przez tysiąclecia w różnych kulturach, głównie chińskiej. Uważano go za kamień magiczny, zapewniający opiekę bogów, bogactwo i powodzenie.

Właściwości: Kamień pomocny w podejmowaniu trafnych i szybkich decyzji podczas transakcji handlowych, pomaga również doskonale się targować. Zielony jadeit przynosi człowiekowi spokój i równowagę. Harmonizuje związki. Powszechnie uważany był za kamień bogactwa i dostatku.

Astrologia: Rak, Waga, Ryby.

Jaspis

Jaspis

Opis: To nieprzezroczysty minerał będący mieszaniną chalcedonu, kwarcu i opalu. Nazwa pochodzi z greckiego słowa „iaspis” i oznacza „kamień cętkowany lub płomienisty”. Kolor tego kamienia jest często w kombinacji czerwieni, żółci, brązu, zieleni oraz szarego błękitu. Szczególną odmianą jaspisu jest mookait – odznaczający się wyjątkową zmiennością barw, nawet w ramach jednego okazu. Od starożytności chętnie wykorzystywany w jubilerstwie i do tworzenia ozdób.

Właściwości: W starożytności często wytwarzano z niego amulety – wierzono, że chroni swojego właściciela przed chorobami, zwłaszcza przed dolegliwościami żołądkowymi oraz przyspieszy regenerację po przebytej chorobie lub operacji. Jaspis zapewnia również wewnętrzną równowagę i harmonię, sprzyja zrozumieniu innych ludzi.

Astrologia: Baran, Rak, Panna, Waga, Skorpion, Koziorożec.

Kocie oko

Kocie oko

Opis: Odmiana nieprzezroczystego kwarcu występująca w różnych odcieniach szarości z domieszką innych barw. Wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się, w trakcie obracania kamienia, pasowej migotliwości lub jasnej smugi przypominającej wyglądem źrenicę kociego oka. Efekt ten powodują włókniste wrostki krokolitu, zwane niekiedy niebieskim azbestem (który jest nieszkodliwy). W stanie surowym minerał ten nie wykazuje owego efektu, zasadnicze znaczenie ma tu cięcie kamienia. Kwarcowe kocie oko jest minerałem bardzo rzadkim i występuje w kilku odmianach takich jak sokole oko oraz bardziej znane i rozpowszechnione tygrysie i bawole oko.

Właściwości: Wytwarzano z niego amulety ochronne przed „złym spojrzeniem” i demonami. Wierzono, że kamień ten pozwala spojrzeć w głąb siebie pomagając w samoakceptacji, tym samym pomaga podnieść samoocenę, przywraca harmonię ducha oraz ład w relacjach rodzinnych. Zalecany jest również dla osób mających problemy z trwonieniem pieniędzy, gdyż oko tygrysa pozwala rozsądnie gospodarować naszym majątkiem.

Astrologia: Panna, Lew, Bliźnięta.

Koral

Koral

Opis: To substancja pochodzenia organicznego więc nie zalicza się do minerałów. Jest to szkielet wapienny koralowców zamieszkujących w morzach strefy ciepłej i gorącej. Powstają przez setki lat tworząc kolonie i rafy koralowe. Występują głównie w kolorach krwistej czerwieni, a także odcieniach różowych, białych i czarnych, ale spotyka się także odmiany rzadsze: niebieskie i złote. Korale od dawna używane były do wytwarzania biżuterii, której przypisywano magiczne właściwości, jednak należy pamiętać, że nie tolerują długiej ekspozycji na mocne promienie światła słonecznego i działanie chemii.

Właściwości: Koral nazywany jest „kwiatem morza”, poświęcano go bogini Wenus, gdyż miał pobudzać uczucie miłości, zapewniając jednocześnie spokój i równowagę. Wzmaga witalność, odwagę i sprzyja urzeczywistnianiu zamierzeń. Symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Ma silne właściwości ochronne – od dawna naszyjniki z korali zawieszało się nad kołyskami noworodków, w celu ochrony dziecka przed „złym okiem”. Uważano, że ochraniają właściciela przed demonami i pokusami.

Astrologia: Rak, Waga, Ryby, Panna.

Kryształ górski

Kryształ górski

Opis: To najbardziej rozpowszechniona odmiana kwarcu. Tworzy zazwyczaj słupkowe, ostro zakończone kryształy. Najczęściej bezbarwny i przezroczysty. Może zawierać wrostki różnych minerałów lub pęcherzyki gazowe – staje się wtedy biały i przechodzi w kwarc mleczny. Nazwa tego minerału pochodzi od greckiego słowa „krystallos”, co oznacza „kryształ, lód”. W starożytności wierzono, że minerał ten jest zamarzniętym na zawsze lodem, trzymano go w domach w celu chłodzenia. Od tysiącleci kojarzony również z przepowiadaniem przyszłości, dlatego też to z niego robiono kryształowe kule dla wróżek.

Właściwości: Ze względu na swą przejrzystość kamień ten symbolizuje czystość. Wierzono, że można w nim zobaczyć przyszłość oraz że uspokaja, pomaga być rozważnym i powściągliwym. Dedykowany był osobom impulsywnym, zestresowanym i szybko wpadającym w złość. Pomagał w zachowaniu jasności umysłu oraz w medytacji.

Astrologia: Lew, Koziorożec, Bliźnięta.

Krzemień pasiasty

Krzemień pasiasty

Opis: Ozdobna odmiana krzemienia, odznaczająca się pasiastym, a także koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug, tworząc często bardzo atrakcyjne wzory. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie – w Górach Świętokrzyskich, w okolicach Sandomierza. Zaliczany do rzadkich kamieni jubilerskich. Jego stosowanie w biżuterii zapoczątkował sandomierski złotnik Cezary Łutowicz w 1972 roku. Wcześniej stosowany był do wyrobu siekierek i noży o znaczeniu magicznym i obrzędowym oraz do... utwardzania dróg.

Właściwości: Utożsamiany jest z bogactwem i dobrobytem. Wierzono również, że ma właściwości ochronne – w pościeli chronił przed koszmarami, noszony przy sobie – przed „złym okiem”, gniewem bogów i złą energią, a umieszczony przy drzwiach wejściowych – zapewniał ochronę domu i jego mieszkańcom. Uważa się także, że usuwa zmęczenie oraz działa odmładzająco na skórę, dlatego też chętnie był (i jest) noszony przez kobiety w formie biżuterii.

Astrologia: Skorpion, Baran, Strzelec, Koziorożec.

Labradoryt

Labradoryt

Opis: Odkryty w latach 70 XVIII wieku na półwyspie Labrador, skąd pochodzi nazwa tego wspaniałego minerału. Wierzono, że w skałach tych zamknięte są gwiazdy i zorza polarna, gdyż dają wyjątkowy i widowiskowy efekt optyczny – migotliwości i tęczowej gry metalicznych barw. Choć nie jest minerałem rzadkim, jego właściwa obróbka wymaga dużych umiejętności, co powoduje że nie jest powszechnie używany.

Właściwości: Uważany jest za „kamień przynoszący światło”. Labradoryt pozwala nam zajrzeć w głąb siebie i odkryć to kim naprawdę jesteśmy, dlatego często stosowany jest do medytacji. Wspomaga twórcze myślenie i kreatywność. Uważany jest za kamień przynoszący ulgę przy stanach beznadziejności i depresji, zastępując je entuzjazmem, wiarą w siebie i inspiracją. Wierzono również, że jest to kamień ochronny, odbijający złą energię z otoczenia.

Astrologia: Wodnik, Lew, Skorpion, Strzelec.

Malachit

Malachit

Opis: Od wieków ceniony jako kamień szlachetny o żywo zielonej barwie. Często wykazuje budowę pasiastą, wstęgową lub słojową. Nazwa pochodzi od greckiego „malakhe”, oznaczający „malwa, ślaz” oraz od „malokos” – „miękki”, nawiązując zarówno do zielonej barwy, jak i niewielkiej twardości tego minerału. Malachit występuje powszechnie.

Właściwości: Wierzono że odstrasza złe duchy i choroby, dlatego też chętnie robiono z niego amulety i ozdoby. Przynosi harmonię i równowagę, łagodzi stres. Utożsamiany jest z bogactwem.

Astrologia: Skorpion, Byk.

Obsydian

Obsydian

Opis: Wulkaniczna skała o szklistym wyglądzie, występuje w miejscach gdzie odbyły się gwałtowne erupcje wulkanów. Nazwa pochodzi albo od plemienia Obsius, zamieszkującego niegdyś tereny dzisiejszej Etiopii, bądź od Rzymianina Obsiusza, który jako pierwszy odkrył tą skałę (wg Piliniusza Starszego). Głównie występuje w barwie czarnej, brunatnej lub ciemnoszarej, ale spotyka się też okazy w innych kolorach. Już w starożytności wytwarzano z niego biżuterię, lusterka, noże oraz groty strzał i włóczni.

Właściwości: Od wieków używany był w wróżbiarstwie, służył do przepowiadania przyszłości oraz do ujawnienia prawdy. Wierzono również, że chroni rodzinę, pomaga w koncentracji, obdarza mądrością i siłą. W lecznictwie używany był do łagodzenia dolegliwości trawiennych oraz do przynoszenia ulgi w bólu, zwłaszcza w artretyzmie.

Astrologia: Skorpion, Strzelec, Koziorożec.

Onyks

Onyks

Opis: Jest to odmiana agatu w kolorze czarnym lub czarno-białym, często dodatkowo farbowany dla podkreślenia głębi czerni. Spotykany również w barwie białej i zielonej. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „onyx”, co oznacza „paznokieć” lub „pazur”, nawiązując do wyglądu, twardości oraz ostrych krawędzi odłupków tego minerału. Zaliczany jest do minerałów rzadkich.

Właściwości: Od starożytności używany był do tworzenia talizmanów, które chroniły przed złą energią, zapewniając spokój ducha. Onyks symbolizuje siłę i moc, dodaje energii, podnosi wytrzymałość i odporność przy wykonywaniu trudnych i złożonych zadań. Pogłębia on poczucie kontroli nad swoim życiem, obdarza takimi cechami jak determinacja, wytrwałość, odwaga i stanowczość. Jest pomocny przy podejmowaniu trudnych decyzji. Onyks wnosi również harmonię w nasze życie łagodząc stresy i przynosząc równowagę ciała i umysłu. Pomaga wyciszyć emocje i łatwiej nad nimi panować.

Astrologia: Strzelec, Koziorożec.

Serafinit

Serafinit

Opis: To rzadki minerał z gromady krzemianów, z grupy chlorytów. Nazywany również Klinochlorem – nazwa ta pochodzi od złożenia dwóch greckich słów „klinos” i „khloros”, co oznacza “ukośny” i “zielony”, nawiązując do jego budowy i koloru. Barwa kamienia jest intensywnie zielona przy czym na powierzchni znajduje się dużo blaszek mających perłowo srebrzysty połysk. Układ tych blaszek kojarzy się z piórami w skrzydłach anielskich, stąd druga, popularniejsza nazwa – Serafinit. Wydobywa się go głównie na Syberii.

Właściwości: W minerale tym dopatrywano się podobieństwa do anielskich skrzydeł, wierzono też że ułatwia nawiązanie kontaktu z tymi istotami, przybliża do nich człowieka oraz napełnia właściciela poczuciem dobrostanu.

Serpentynit

Serpentynit

Opis: Skała metamorficzna, a jej nazwa nawiązuje do składu mineralnego – zbudowana jest głównie z minerałów z grupy serpentynu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „serpens”, co oznacza “wąż, żmija”, nawiązując do wyglądu skóry wężą. Często zawiera gęstą sieć żyłek mineralnych. Barwa tego minerału jest głównie zielona (od jasnej po ciemnozieloną), zazwyczaj z domieszką koloru żółtego lub czarnego. Dodatkowo występują plamy – białe, żółte, czerwone, brunatne lub czarne.

Właściwości: Od dawna tworzono z niego amulety, które miały chronić właściciela przed ukąszeniem węża lub zatruciem. Wierzono również, że kamień ten przynosi szczęście i wzmacnia odwagę. Ponadto dodaje energii, wspomaga kreatywne myślenie i jest źródłem inspiracji.

Astrologia: Bliźnięta, Koziorożec, Ryby.